Ania Sama Kocham Pisać Słowa

5 NAJWAŻNIEJSZYCH RZECZY W TEKŚCIE PIOSENKI

Pisanie tekstów piosenek, to jedna z moich miłości. Kocham pisać słowa. Uwielbiam siadać do notatnika i obserwować myśli, które przychodzą mi do głowy, kiedy jestem Sama w pokoju. Nie wszystko jest warte zapisania, ale przeważnie bywa bardzo interesująco.

Teksty piosenek to coś więcej niż tylko zestaw słów, który dobrze komponuje się z muzyką. Dobry tekst powinien płynąć po nutkach i być obrazem, który porusza. Znacie “Nie mam dla ciebie miłości” Skubasa?

To przykład piosenki poruszającej we mnie wrażliwą strunę. Łatwo w niej się zasłuchać bo jest dobrze napisana, dlatego można bardzo łatwo się z nią utożsamić. Zwłaszcza osobom, które przeżyły zawód miłosny. Tym, którym ów zawód wyssał tyle miłości, że zabrakło jej dla kolejnej osoby. Najważniejsze w pisaniu tekstów piosenek jest zaczarowanie w słowach uczuć. Danie komuś możliwości utożsamienia się. Dawanie emocji, która będą wentylem. Napisać prawdę i nie używać przy tym przypadkowo dobranych słów.

Kocham pisać słowa i kiedy siadam do pisania tekstu mam w głowie pewne wrażenie, po karku przebiegają mrówki… próbuje je uchwycić. Najpierw złapać te kilka słów z których potem powstaje cała opowieść. Lubię pisać opowiadania na podstawie których układam teksy, o wiele łatwiej jest wziąć z opowieści tylko te najważniejsze słowa niż od razu próbować je napisać, choć ten sposób też działa.

Czasem tekst powstaje z inspiracji danym zestawem słów. Nie ma do niego opowieści, jest raczej zabawa językiem i znaczeniami. Pewne impresje, które tworzą całość, niełatwą do uchwycenia.

Co robię, gdy brak mi inspiracji? Przeważnie staram się napisać cokolwiek. Może będzie to słabe i niezadowalające, ale w całym tekście może znaleźć się jedna świetna linijka, na której potem nabuduje inny utwór.

Moje pisanie

5 najważniejszych rzeczy, które moim zdaniem ma dobry tekst PIOSENKI:

  • rytm – słowa kołyszą czasem tak samo jak muzyka ,
  • melodyka – język polski to wyzwanie podczas pisania tekstów, dlatego ważne by używać takich, by płynęły ,
  • odpowiednio dobrane słowa – bez przypadkowości, zapychania dziur niepotrzebnymi znaczeniami,
  • unikanie banalnych słów, które nie pasują zupełnie do wydźwięku utworu,
  • jest prawdziwy, oznacza to, że zawiera to, czego troszkę boimy się powiedzieć, coś osobistego.

POMÓŻ MI SKOŃCZYĆ PIOSENKĘ

W ostatnich dniach pracuję nad pewnym tekstem, w którym zmagam się z jednym słowem. Zapraszam Cię na moje sociale (linki poniżej), gdzie będę potrzebować Twojej pomocy. Pomóż mi dobrać właściwe słowo i stań się współtwórcą piosenki. Może to dzięki Tobie piosenka zostanie hitem? Kto wie?

Pozdrawiam

Ania Sama

4 thoughts on “5 NAJWAŻNIEJSZYCH RZECZY W TEKŚCIE PIOSENKI”

  1. Pingback: premiera nowego singla "KOŁYSZĄ" już 14/08 [07/08] - Ania Sama

  2. Pingback: PREMIERA MOJEGO NOWEGO SINGLA "KOŁYSZĄ" - Ania Sama

  3. Pingback: ANIA SAMA NA TAK BRZMI MIASTO - MOJA RELACJA

  4. Pingback: Jak powstała "Pestka {rework}"? Ania Sama - zdraszam tajniki produkcji

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry